İçeriğe geç →

Mandala Nedir? Nasıl Yapılır, Malzemeler, Nasıl Öğrenilir?

Mandala Nedir?

Sanskritse‘de çember anlamına gelen, evrenin yapısını simgelediği düşünülen, meditasyon amaçlı çizilen görüntülere mandala deniyor. Bazı inançların ürünü olduğu düşünüldüğü için bazı insanların mandalaya bakış açısı değişebilir. Bunun bir sanat olduğunu, çizim ve boyayla kendinizi rahatlatmak amaçlı yaptığınızı unutmayın. (Mandala, temelde psikolojide bir tedavi yöntemi olan sanat terapisinden beslenmektedir.)

Mandala Hangi Kültürde / Kültürlerde Yer Alır?

Keşfedilen ilk mandala örnekleri 40 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Khartse Vadisi’nde bulunan kalıntılara bakıldığında; Mandala hem Budizm hem de Hinduizm kültürlerinde yer alıyor.Mandala Nedir

Mandala Nasıl Yapılır?

Boyut kavramı olmadığından dolayı kendi alanınızı seçmenizin gerekmektedir. Örneğin; bu küçük bir taşın üstü, kağıt veya evinizin duvarı bile olabilir. Çizim yapacağınız alanı seçmenizin ardından merkezden başlayacak şekilde, çeşitli şekiller çizebilirsiniz. Şekil çizmek elinizin yattığı bir olay değilse hazır kağıtları da boyayabilirsiniz.

Mandalanın merkezden başlamasının sebebi benim etrafımdaki evren düşünce tarzına sahip olmasındandır.

Mandala yapmak oldukça basit, tek yapmanız gereken iyi bir kurs bulmak. Size önerebileciğimiz mandala kursunu görmek için tıklayın.

Mandala Yapmak İçin Gereken Malzemeler

Bu tamamen sana kalmış. Daha net bir çizim yapmak istiyorsan pergel, bardak, tabak veya cetvel kullanabilirsin. Ayrıca mandala için özel tasarlanan kalamleri alabilirsiniz.

Genel olarak gereken 2 temel malzememiz var;

 • Kağıt ve Kalem.

Bunun dışarısında kendi zevkinize bağlı olarak;

 • Yumuşak uçlu keçe kalemi,
 • Kuru kalem,
 • Akrilik boyalar,
 • Kontur kalemleri,
 • İnce uçlu sulu boya fırçaları,
 • Stabilo Kalemler,
 • Mikron uçlu kalemler,
 • Mandala kalemi alarak da çizimlerinizi renklendirebilirsiniz.

MandalaNedir

Mandala Ne İşe Yarar?

Mandala yapmak meditasyon ve stres atmak olarak kullanılan bir aktivite olabilir. Bunun yanı sıra bazı inançlarda dileğinizi çevrelenen şekle koyarak bu enerjiyi sabitlediğiniz ve dileğinizin daha kolay olmasına inanılır.

Bunu ritüel olarak yaptıklarında ise günlerce süren mandala tamamlandıktan sonra etrafında şarkılar söyleniyor, dualar okunuyor ve kullanılan tüm malzemeler toplanıp göle dökülüyor.

Mandala yaptığınızda kullandığınız şekiller simetrik ve güzel olduysa evinizde ki çeşitli yerlere asarak her gün gördüğünüz ev görüntünüzü daha güzel yapabilirsiniz.

Mandala Yapmanın Faydaları

 • Özellikler yaratıcılığı, farklı düşünmeyi arttırmak amacıyla kullanılır,
 • Stres atmak için mandala yapılabilir (Strese maruz kalan kişiler dikkat eksikliği yaşayabilir ya da zihin dinlendirmeye ve sakinliğe yardımcı olabilmektedir.)
 • Renklerin uyumu sayesinde ruhun dinlenmesinde yardımcı olur.

Mandala Nedir yazımızı okudunuz, birçok hobi ve sanat yazısını bulabileceğiniz blog sayfamıza tüm sanatseverleri bekliyoruz.

Kategori: Hobi Kursları Meslek Kursları Sanat Kursları Workshoplar

Tek Yorum

 1. Best Alcohol Rehab Near Me Best Alcohol Rehab Near Me

  Alcohol Recovery Center http://aaa-rehab.com Alcohol Rehab Centers http://aaa-rehab.com Substance Abuse Help Near Me
  http://aaa-rehab.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir