İçeriğe geç →

Karikatür Nedir? Nasıl Çizilir?

 Karikatür Nedir?

Karikatür, mizahi anlatımı çizime çevirerek topluma gösterme sanatıdır. Özellikle geçmiş zamanlarda dijital baskılar ve internet bu kadar yaygınlaşmadan önce neredeyse her gazete/dergi de karikatür bulunurdu ve karikatürlere ait dergiler bile basılırdı.

Karikatürlerin, dijital ortamda hızla yayılması dergilere talepleri azaltsa da karikatür asla modası geçmeyen bir eğlence arayışı olarak devam edecektir.

Karikatür Yapmak İçin Ne Gerekir?

Öncelikle çiziminizi nerede yapacağınızı seçmeniz gerek. Eğer klasik yöntemlerden devam etmek istiyorsanız sadece üç malzemeye ihtiyacınız var;

Kalem

Kağıt

Silgi

Tabii ki yeni başlayanlar hata yapabilir fakat silgi tam anlamıyla onun için kullanılmamaktadır. Karikatür yaparken ilk önce yapacağınız çizimin eskizini çıkarmanız gerekmektedir. Karikatürünüz bittiğinde ise arkada kalan ince çizimleri yumuşak silgi ile silerek ilk karikatürünüzü tamamlayabilirsiniz. Daha düzgün çizimler yapmak için ise pergel, tabak, bardak veya cetvel kullanabilirsiniz.

Eğer çiziminizi dijital ortamda yapacaksanız işiniz çok daha kolay olacaktır çünkü burada tek ihtiyacınız olan çizim yapabileceğiniz bir tablet ve detaylara girebilmeniz için elektronik bir kalemdir. Çizim tabletleri çizerler için özel olarak üretiliyor ve kalemiyle geliyor. Tabletleri kullandığınızda ise hata riskiniz sıfıra düşüyor çünkü normal kalem ile yaparken silinemeyecek çizim hataları yapabilirken tabletlerde tek yapmanız gereken geri tuşunu kullanmak oluyor.

karikaturnedir

Karikatür Nasıl Çizilir?

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler. Bu birçok meslekte de olduğu gibi karikatür çiziminde de geçerlidir. Bu sebeple çizim yapmayı burada birkaç kelimeyle anlatamayız.

Karikatür çizeceğiniz konuyu bulmak ise çizmekten daha zor olan kısımdır. Çünkü karikatürün konusu güzel, güncel ve eğlenceli olduğunda, çizimi çöp adam dahi olsa sevilecektir.

Konu seçmede kararsız kalırsanız en kolay seçim yolu sıkıntısını çektiğiniz bir olayı paylaşmanızdır. Bu kendi sorununuzla alakalı olabilir ya da toplumun bildiği sorunla olabilir.

karikatür nedir

Karikatür Çizmenin Püf Noktaları

Dil kurallarına dikkat ederek yazmak,

Gereksiz yere metini uzatmamak. Mümkünse 3 – 4 konuşma satırında bitirmek,

Karikatürü gereksiz detaylarla doldurmamak (Unutmayın insanlar sadece metine odaklanacak. Arka plana 1-2 detay eklemeniz yeterli olacaktır).

Karikatür çizmeyi profesyonellerden öğrenebileceğiniz Karikatür Kursu dikkatinizi çekebilir.

karikatür nedir

Karikatür Çizmenin Size Ne Faydası Olacaktır?

Sadece hobi olarak yapabileceğiniz bir iş olsa da bir sayfa açarak paylaşımlarınızla kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz,

  • İyi bir karikatür çizeriyseniz dergilerde çizim yapabilirsiniz,
  • İnternette kişiye özel olan resimleri karikatürleştirme hizmeti sağlayabilirsiniz,
  • Genelde yabancı içerik sağlayacıların kullandığı bir yöntem olsa da yüzlerce çizimi bir araya getirerek karikatürlerinizi animasyon haline getirebilirsiniz.

Karikatür nedir yazımız ilginizi çekmiş olabilir. Hak vermiyor değiliz. Fakat ilginizi çekecek başka sanat dalları olabilir. Birçok sanat atölyesini bulabileceğiniz akadumi.com adresine hepinizi bekliyoruz.

Kategori: Hobi Kursları Meslek Kursları Sanat Kursları

50 Yorum

  1. Alcohol Abuse Help Near Me Alcohol Abuse Help Near Me

    The Best Alcohol Rehab Centers http://aaa-rehab.com Alcohol Rehab Centers http://aaa-rehab.com Drug Treatment Programs Near Me
    http://aaa-rehab.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir