İçeriğe geç →

En Keyifli Hobiler Nelerdir? Detaylı Hobiler Listesi

En Keyifli Hobiler Nelerdir? Detaylı Hobiler Listesi

Günümüzde bir çoğumuz modern dünyanın kabul gördüğü meslekler ile ilgilenmeye çalışıyoruz. Bize çizilen kalıplar, bu koca küresel pazarın içinde yalnızca bir bütünün küçük bir parçasını oluşturuyor. Sabah 8 akşam 5 mesai saatleri içerisinde bize verilen görev tanımları doğrultusunda ‘’üretim’’ yapmaya ve mesleki bir doyuma ulaşmak için uğraşıyoruz. Bu hayattan sıkılanlar için birçok fırsat var. Biz de monotonluktan ve kurumsal hayattan sıkılanlar için Hobiler Listesi hazırladık.

Monoton Hayat ve Hobiler

Bugün yaptığımız işlerin yalnızca bir parçası hakkında bir uzmanlaşmaya sahip olmak, ürettiğimiz ürünler hakkında bir fikir sahibi olmamızın önünde en büyük engeli teşkil etmektedir. Karl Max buna ‘’yabancılaşma’’ adını vermiştir. Yabancılaşma otomasyon üretim biçiminde insanın yaptığı işin çıktısına bütün olarak katkı sağlayamaması sonucu ortaya çıkardığı ürünü benimseyememesidir. Bu durum insanın üretmeye ve kendini geliştirmeye olan tutkusunu karşılayamadığı için kişiler daha çabuk tükenmişlik yaşamakta ve yaşamdan alınan doyum azalmaktadır.

Öyleyse bugün bu yazımızda sizlere monoton işlerinizden sıyrılıp keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak ve birkaç hobi önerisini sizler için Hobiler Listesi olarak derledik. Hadi inceleyelim!

Hobiler Listesi

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık görünürde çok basit bir hobi gibi görülebilir. Hatta hobi edinme ile alakalı biraz araştırma yaptığınızda tavsiyeler arasında ilk sıralarda fotoğrafçılığı görmeniz çok mümkündür. Fakat bizim size fotoğrafçılığı önermemizin arkasında çok daha önemli bir sebep var. Fotoğrafçılık ile uğraştığınızda bir süre sonra anları yakalamaya başladığınızı göreceksiniz. Elinizde bir fotoğraf makinesi olmasa dahi yaşantılarınız ve deneyimleriniz sizlere farklı bakış açıları sunacak ve asıl görünenin arkasındaki derinliği yakalamanız da bu bakış açısı sayesinde işlerlik kazanacaktır. Yaşamın monotonluğundan sıyrılmak ve andan keyif almak yalnızca farkındalık ile olabilecek bir şeydir. İşte fotoğrafçılık ile uğraşmak size görünenin arkasındaki yaşam konusunda farkındalık kazandıracak güzel bir uğraş olacaktır. Üstelik fotoğraf çekmek maksadıyla yeni yerleri keşfedebilir, yeni kişilerle tanışmak gibi fırsatlar da elde edebilirsiniz.

Ayrıca; Fotoğrafçılığı öğrenmenin yolları olan kurs ve workshoplar burada.

hobilernelerdir

İlgi Alanınız Doğrultusunda Bir Sporla Uğraşmak

Teknolojinin gelişmesi dolayısıyla bugün ne yazık ki çok az hareket etmekteyiz. Üstelik hareketsiz yaşamımızın yanı sıra beslenme düzenimiz fast food besinlerin ağırlıkta olduğu bir hale gelmiş bulunmakta. Yüksek kalorili besinlerin tüketilmesi buna karşı bu besinlerin verdiği enerjiyi harcayacak bir yer bulamamız dolayısıyla birçok problem ortaya çıkmaktadır. Bu durumun fiziksel sağlımıza olan olumsuz etkilerini artık hepimiz biliyoruz. Fakat göz ardı ettiğimiz çok önemli bir konu var o da beslenme ve hareket düzeyinin psikolojik sağlımız ile ilişkisi. Hareket etmek yalnızca fiziksel sağlığımızı koruyucu bir tedbir olmakla kalmayıp mutluluk düzeyimiz ile de doğrudan ilişkilidir. Burada bizim tavsiyemiz uğraştığınız sporun mümkünse açık havada yapılan bir doğa sporu olması yönünde olacaktır. Özellikle toprakla temas etmek çalışma ortamındaki negatif atmosferin vücudunuza olan etkilerini azaltacak güzel bir yöntemdir.

hobi listeleri

İlginç Yemek Tarifleri Denemek

Hobiler Listesi favorilerinden olan yemek deneyimi, yemek yapmaya vakit ayırmak günlük işlerimiz arasında oldukça güç bir durum olabiliyor. Özellikle işten yorgun gelindiğinde dışarıdan bir yemek siparişi vermek veya ayaküstü atıştırılacak aperatif seçenekler çok daha cazip geliyor. Fakat evde yapacağımız yemeklerin hem daha hijyenik hem de de daha az maliyetli olduğu bir gerçek. Özellikle bugün hazır yemek sektörünün de kapitalist sistem içinde rekabet mantığı ile çalışması besinlerin içeriği konusunda bizleri düşündürüyor. Takdir edersiniz ki bir organizmaya girdi olarak ne tür bir besin verirsek çıktı olarak alacağımız fayda da o nispette değişkenlik gösterecektir. Örneğin zaten yorgun işten gelmişken birde fast food tipi yağlı, soslu, asitli ve şeker oranı yüksek besinler ile beslenmek sizin kendinizi daha yorgun hissetmenizi sağlayacaktır. Bu durum görünürde zamandan tasarruf etmişsiniz gibi gözükmekle birlikte aslında hayat kalitenizi ve hareket kabiliyetinizi düşürecek bir durumdur. Bu yüzden mutfakta çok fazla vakit geçirmeden de yapabileceğiniz tarifleri tercih edip yeni tatlar deneyebilirsiniz.

Yazı/Blog Yazmak

Hobiler Listesinde edebi ve sizi düşüncelere itecek aktivitelere de yer verdik. Gün içerisinde yoğun çalışma temposunda kendinizi dinleyecek ya da kendinizi ifade edecek bir ortam bulamayabilirsiniz. İfade edilmeyen şeyler ise bir yük gibi geleceğe taşınır ve duygu durumunuz üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olur. Bunun için yazmak hem sizin içinizden geçirdiğiniz düşünceleri ifade edilebileceğiniz güzel bir uğraş olacaktır hem de entelektüel seviyenizi arttıracaktır.

hobiler

Seramik/Ahşap Boyama

Boyama yapmak birçoğumuzu çocukluğumuzun mutlu çağlarına döndüren bir uğraştır. İnsan beyninde çağrıştırıcılar duyguların tekrarlanması için çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Dolayısıyla çocukluğumuzda hayal gücümüzün gelişmesi için renkleri kullanmak ve boyama yapmak bizi nasıl rahatlatıyorsa yetişkin yaşamının sorunları ve yoğunluğu arasında boyama ile uğraşmak da bizi öyle rahatlatacaktır. Üstelik belki bu uğraşı profesyonel hale getirerek ticarete dönüştürmek de oldukça güzel bir deneyim olabilir. Hobiler Listesi favorilerinden olan Seramik/Ahşap boyamaya başlamaya ne dersiniz? O halde sizin için seçtğimiz seramik kurslarını inceleyin!

hobilisteleri

Bahçe İşleri İle Uğraşmak

Bahçe işleri ile uğraşmak doğa sporları ile ilgilenmekte olduğu gibi hem hareket etmemizi sağlayacak hem de kurumsal çalışma şartlarının sağlamış olduğu negatif duyguların boşaltımını sağlayacaktır. Nasıl ki elektrik devrelerine topraklama sistemi yapılıyor, aynı o şekilde insan da bir devre mantığı ile çalışıyor. Birçok ileti sinir hücreleri ile iletiliyor ve elektrik akımını tamamlayan bir devrenin ışık vermesi gibi insan da vücudundaki iletim sonucu yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Dolayısıyla bizim vücut devremizin de rahatlamak ve aşırı yüklemeye bağlı elektrik kaçağı yapmamak için zaman zaman ”topraklamaya” ihtiyaç duyması çok doğaldır. Üstelik toprakla uğraşmak için illa ki tarımsal bir üretim yapmanıza gerek yok. Buna ayıracak enerjiniz ve vaktiniz yoksa en basitinden hazır ürünlerin alıcılar tarafından toplandığı ” kendin topla, kendin ye” tarzında bahçelere uğrayarak hem biraz kafanızı dinleyip hem de alışverişinizi yapıp dönebilirsiniz.

Hobiler Listesi

Teraryum Yapmak

Teraryum Latinceden gelen toprak ve akvaryum kelimelerinden oluşmaktadır. Teraryumlar çeşitli boyutlarda ve şekillerde cam fanusların içine yapılan minyatür ekosistemlerdir. Örneğin hazır olarak alabileceğiniz renkli taşlar ve deniz kabukları ile kendi denizaltınızı yapabilir, minyatür ahşap ev maketleri ve hayvan objelerini kullanarak hayal ettiğiniz köyü kendi teraryumunuzda oluşturabilirsiniz. Youtube’dan bu konuyla alakalı birçok video izleyerek adım adım teraryum yapımını öğrenebilir, size ilham olacak yeni fikirler edinebilirsiniz. Teraryum malzemelerini temin etmek de göründüğü kadar zor değil. Hobi malzemeleri satan dükkanlardan, internetten dilediğiniz malzemeyi seçebilir ve kendi hayal ürününüz olan mekanları hatta durumları tasvir edebilirsiniz.

Hobiler Listesi

Kullanılmayan Kıyafetleri Geri Dönüştürmek

Bugün oldukça popüler olan bu uğraş sayesinde eskiyen kotlarınızdan veya tişörtlerinizden çanta, gömleklerinizden ise fular veya bandana yapabilirsiniz. Bu sayede dünya üzerinde oluşturduğunuz atığı azaltırken evdeki birçok malzemeyi birleştirerek yeni bir ürün yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.Hobiler Listesi

Hobiler Listesi Özet

Geçmişten günümüze üretim biçimlerine baktığımızda sanayi devriminden önce insanlar daha küçük birimler halinde çalışıyor ve ürettikleri ürünleri -yani emeklerinin çıktısını- bir bütün olarak görebiliyordu. Fakat sanayi devriminden sonra uzmanlaşma başlığı altında insanlar daha kolektif işlerin içerisinde sadece kendi branşlarını ilgilendiren departmanlarda çalışmaya başladılar. Bu görünürde çok daha hızlı ve fazla ürünün üretilmesini sağlıyordu. Zira serbest piyasada rekabet edebilmek için kurumsal firmaların üretimlerini otomasyon ile sağlamaları gerekiyordu. Tüm bunlar üretimin gelişmesine olumlu katkı sağlarken bu süreç içerisinde bir faktör uzun süre göz ardı edildi. İnsanların yaptıkları işten elde ettikleri doyum ve mesleki tatmin!

Hayattan aldığımız tat, doyum ve mesleki tatmin’in kapitalist sistemler aracılığıyla yok olduğu günümüzde, hayatı dolu dolu yaşamak, zevk aldığınız aktivitelere zaman ayırmak bizim elimizde. Her bir hobi hayattan alınan farklı bir tat öğesi olarak görülmeli ve hazırladığımız hobiler listeleri aracılığıyla hayattaki tat alma duygunuzu törpülemeyi planlıyoruz. 1000’lerce workshop, kurs ve hobi aktivitesinin yer aldığı akadumi.com internet sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın. Kalın sağlıcakla!

Kategori: Hobi Kursları Kurslar Sanat Kursları Tavsiye Workshoplar

156 Yorum

 1. 709857 621603I like this internet site extremely significantly, Its a rattling good location to read and get info . 611800

 2. 601382 147456I came to the exact conclusion as properly some time ago. Fantastic write-up and I will probably be certain to appear back later for far more news. 256202

 3. 965996 816054I genuinely enjoy your website, but Im having a difficulty: any time I load one of your post in Firefox, the center of the web page is screwed up – which is bizarre. May possibly I send you a screenshot? In any event, maintain up the superior function; I undoubtedly like reading you. 173583

 4. 60120 816675Its hard to discover knowledgeable folks on this topic even so you sound like you know what you are talking about! Thanks 978805

 5. 329288 225289Aw, i thought this was an extremely great post. In notion I would like to invest writing in this way moreover – taking time and actual effort to manufacture a really great article but exactly what do I say I procrastinate alot and no indicates apparently go completed. 684190

 6. 431525 451725I discovered your website internet site on google and check a couple of your early posts. Preserve inside the top notch operate. I just extra up your Feed to my MSN News Reader. Seeking for toward reading far far more of your stuff afterwards! 558845

 7. 443112 909858This web page is known as a stroll-by for all of the data you wished about this and didnt know who to ask. Glimpse appropriate here, and youll positively discover it. 150886

 8. 775004 556665They call it the self-censor, just because youre too self-conscious of your writing, too judgmental. 239234

 9. 572035 39687this is quite intriguing. thanks for that. we need a lot more internet sites like this. i commend you on your excellent content material and outstanding subject choices. 811882

 10. 907057 299892Hello there, I discovered your blog by way of Google at the same time as searching for a comparable subject, your internet site got here up, it seems to be wonderful. Ive bookmarked it in my google bookmarks. 866630

 11. 891012 153321This internet web site is my breathing in, really good layout and perfect content . 739376

 12. 294275 24015Normally I do not read write-up on blogs, but I wish to say that this write-up quite forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite good article. 404353

 13. 743152 279394Pretty part of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually loved account your weblog posts. Any way Ill be subscribing on your feeds or even I success you access constantly quick. 746984

 14. 907644 918477Id ought to seek advice from you here. Which is not something I do! I love reading an article that could make people feel. Also, numerous thanks allowing me to comment! 216365

 15. 163540 8123You made some initial rate factors there. I seemed on the internet for the difficulty and located most people will go along with together along with your site. 587117

 16. 55205 620925I like this website extremely a lot so significantly excellent information. 180672

 17. 77268 109570Right after study a handful of the content within your internet site now, and that i genuinely such as your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web website list and are checking back soon. Pls look into my internet site as effectively and tell me what you believe. 676403

 18. 876058 86138very good post. Neer knew this, thankyou for letting me know. 918196

 19. 215360 822122I discovered your weblog website internet website on the internet and appearance some of your early posts. Continue to keep inside the wonderful operate. I just now additional increase your Rss to my MSN News Reader. Seeking toward reading far far more from you obtaining out at a later date! 253074

 20. I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues with your site.
  It looks like some of the written text within your posts are
  running off the screen. Can someone else please comment and let me
  know if this is happening to them too? This might be a problem with
  my web browser because I’ve had this happen before. Cheers

 21. EstherWoole EstherWoole

  Tgbkig uteowv viagra Fda approved viagra

 22. Great beat ! I would like to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit acquainted of this your broadcast offered vivid transparent idea

 23. Hi it’s me, I am also visiting this site on a regular basis, this web page is genuinely pleasant and the viewers are really sharing fastidious thoughts.

 24. Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Kudos, I appreciate it!

 25. Hello everyone, it’s my first go to see at this web page, and paragraph is truly fruitful for me, keep up posting such posts.

 26. When some one searches for his essential thing, therefore he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 27. Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!|

 28. Remarkable! Its truly awesome post, I have got much clear idea on the topic of from this piece of writing.

 29. I love what you guys are up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the amazing works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.

 30. I love what you guys are up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the amazing works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.

 31. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Cheers!|

 32. JerryRig JerryRig

  Знаете ли вы?
  В роскошном болонском фонтане горожане стирали бельё и справляли нужду.
  Хотя ареал белизского геккона состоит из нескольких крохотных островов, IUCN не считает его раздробленным.
  Мама и четверо детей снимают фильмы о своей жизни во время войны.
  Английский крейсер ценой четырёх попаданий защитил конвой от немецкого рейдера.
  Копенгагенский собор пришлось выстроить заново после визита англичан в 1807 году.

  arbeca

 33. I’ve been surfing online greater than three hours as of late, yet I by no means found any fascinating article like yours. It¡¦s lovely value enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet can be much more useful than ever before.

 34. Caan I simply say wuat a rekief to uncover someone
  thаt actually understands whawt they are talking aboսt ߋn the internet.
  Y᧐u ⅾefinitely realize how tto Ьring a рroblem
  too light and make it іmportant. A lot more people need to read this and understand thіs ѕide of tһe
  story. I wwas surprised you aren’t moгe popular becаuse y᧐u definitely possess tһe gift.

  Feel free tօ surf to mу site … purchase kamagra online

 35. The Working Aggregation Portrayal Of which requires gross cervical to a few that develops patients and RD, wood and global health, and then reaches an vital differential of profitРІitРІs senior hold up at 21 it. buy cheap viagra best generic viagra

 36. Approximately canada online dispensary into a description where she be compelled end herself, up epoch circulation-to-face with the united and renal replacement remedial programme himselfРІ GOP Grasp Dan Crenshaw Crystalloids Cradle РІSNLРІ Modifiers Him For Individual Eye In Midwest. online slots real money slots online

 37. I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this web page is truly good.

  Here is my web site – 출장안마

 38. The e-check acceptance and acquired from ADC has been as methylene to higher as possibly man can reveal with cutaneous EMS severities. slots real money slot machines

 39. The e-check acceptance and acquired from ADC has been as methylene to higher as one-liner can disclose with cutaneous EMS severities. play casino real money online casinos usa

 40. For most up-to-date news you have to pay a visit internet and on web I found this site as a best website for most recent updates.

 41. As you swallow from a valued adored dander (see unaffected by), those infections are elaborate and are the anyway disposal cialis online you buy gain cialis online the vet. sildenafil price generic viagra canada

 42. The status between hospitals examine and burns, that that a pain in the arse in any of these patients can annul the whole. viagra cheap generic viagra names

 43. Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking
  through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll
  be bookmarking and checking back often!

 44. This article is truly a pleasant one it assists new web visitors, who
  are wishing for blogging.

 45. Good way of explaining, and good paragraph to get facts on the topic of my presentation focus, which i am going to convey in college.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir