İçeriğe geç →

Hat Sanatı Nedir? Nasıl Öğrenilir, Malzemeler, Tarihçesi

Hat Sanatı Nedir?

Hat sanatı; harflere, simgelere ve sembollere ahenkli ve anlamlı bir biçim verilmesi sanatıdır. Estetik kurallara bağlı kalınarak güzel yazı yazma olarak da açıklanabilir. Hat sanatı yazı tipleri kullanılarak geliştirilen, dekoratif özelliklerin önemli olduğu bir görsel sanat olup aynı zamanda kaligrafi kelimesiyle de anılmaktadır. Bu sanatı icra edenlere hattat veya kaligrafi denir.

Son yıllarda hobi edinmek, sosyalleşmek için birçok insan hat sanatı üzerine çalışmaktadır. Bu durum hayliyle Hat Sanatı atölyeleri ve kursları ihtiyacını beraberinde getiriyor. İnsanlar öğrenmek için Halk Eğitim Merkezlerine ya da birçok özel kurs yerine akın ediyor. Hat Sanatı hakkında genel bilgileri birlikte bakalım.

Hat sanatına meraklıysanız ve ücretsiz bir kursa katılmak istiyorsanız; İSMEK Hat Sanat Kursuna ücretsiz kayıt yapabilirsiniz.

Hat Sanatı Nedir

Hat Sanatının Tarihçesi

Dünyanın farklı coğrafyalarında ortaya çıkmış olan hat sanatının tarihçesi,  matbaa öncesindeki dönemlerde büyük rağbet görmesi ile başlamıştır. Arap harflerinin gelişmekte olduğu 6.yy ve 10.yy arasında ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar gelen hat sanatının ilk adı ise Hüsn-ü Hat olarak bilinmektedir.

Abbasiler ve Selçuklular döneminde gelişmesini sürdüren hat sanatı, Osmanlı döneminde en parlak dönemlerini yaşamıştır. Osmanlı ve İranlı hattat sanatkârları, bu sanatı geliştirmiş ve geniş kitlelere yaymayı başarmışlardır. Osmanlı Devleti döneminde hat  sanatına en parlak dönemini Şeyh Hamdullah yaşatmıştır.

Hat Sanatı Nedir

Hat Sanatı İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Hat sanatı için gerekli olan malzemeler ulaşılması kolay malzemelerdir. Hat sanatını yapmaya karar verdiyseniz kullanacağınız malzemeler şunlardır:

 • Lika
 • Mühre
 • Kalemtıraş
 • Aharlı Kâğıt
 • Mürekkep
 • Celi Kalem
 • Makas
 • Yazı Takımı
 • Hokka

Hat Sanatı Nasıl Öğrenilir?

Hat Sanatı Nedir, sorusunu detaylı cevapladık, şimdi nasıl öğrenildiğini anlatalım.

Hat sanatının öğrenimi için ilk olarak belirli bir sürecin izlenmesi gerekmekte olup bu sanatın icrası için belli başlı eğitimlerin alınması ve bazı becerilerin kazanılması gerekmektedir. Profesyonel düzeyde hattat olarak bu işi yapan ustalardan eğitimler alınmalı ve yapılacak pratikler ile el alışkanlığı kazanılmalıdır. Bu sanatı yaparken doğru bir yol izlemesi gereken hattat adayı; ruhunun yansımasını, içindeki güzelliklerini, duygularını, düşüncelerini ve hayal dünyasını sanatını icra ederken bunları eserine yansıtmalıdır.

Hat sanatını ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz İSMEK kurslarına nasıl kayıt olacağınızı anlattığımız blog yazımızı okumanızı öneriyoruz.

hüsnihat

Hat Sanatı Yazı Türleri?

 • Kufi

Adını Kufe adlı Hz. Ali dönemi siyasi merkezden alan bu yazı biçimi, en eski türdür. Sert köşeli ve oldukça çetin bir üsluba sahip olması ile bilinir.

 • Sülüs

Tam olarak nereden geldiği bilinmese de Sülüs, üçte bir anlamına gelmektedir. Bu türde yazılan bir harf, normal yazımların üçte ikisine denk gelmektedir. Kufi’ye kıyasla daha yumuşak ve tatlı motiflere sahip olan Sülüs, yazıların anası (ümmü’l-hutût) olarak adlandırılmıştır.

 • Nesih

Nesih kelimesi “bir şeyi ortadan kaldırmak” anlamını taşımaktadır. Sülüs gibi tam olarak nereden geldiği bilinmemektedir ve yine aynı Sülüs motiflerine benzer çizimlere sahip olduğu için birbirlerine benzetilirler. Bu tür anlamını, çıktığı zamanlarda Kufi türünün kullanımını azaltıp, ortadan kaldırdığı için kazanmıştır. Diğer türlere oranla daha hızlı ve latif tarzda olduğu için tercih edilmiştir.

hüsni hat

Hat sanatı nasıl yapılır?

Hat sanatında eserinizin yapımına başlamadan önce, ilk olarak kafanızda bir plan yapmalısınız. Ne yapacağınızı belirlemeniz gerekmekte olup, kafanızda bir tasarım oluşturmalısınız. Daha sonra ise hayal dünyanızı kâğıda yansıtmalısınız. Her bir harfi ustalıkla belirlediğiniz zemine dökmelisiniz. Sanatınızı yaparken kaliteli malzemeleri kullanmalısınız. Bunları bir araya getirip, ruhunuzla birleştirdiğinizde ise ortaya eminim güzel bir eser çıkacaktır.

Hat kursları, sanat kursları, hobi atölyeleri ve sertifikalı eğitim kursları için akadumi.com’a girebilir, ücretsiz şekilde ön kayıt yapabilirsiniz. Sanatla kalın.

Kategori: Hobi Kursları Kurslar Meslek Kursları Sanat Kursları

Tek Yorum

 1. Alcohol Rehabilitation Near Me Alcohol Rehabilitation Near Me

  Drug And Alcohol Rehab http://aaa-rehab.com Drug Rehab http://aaa-rehab.com Alcohol Abuse Counseling
  http://aaa-rehab.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir