İçeriğe geç →

Dövme Nasıl Yapılır? Dövme Türleri, Bakımı, Malzemeleri

Dövme Nasıl Yapılır?

Dövme tasarımları öncelikle belirlenir. Seçilen tasarımın sınırları karbon kâğıdının üzerinde belirlenir. Cilt kıllardan temizlenir ve sonrasında nemlendirilir.  Kâğıt üzerindeki tasarım deriye yapıştırılır. Dövme iğne uçları istenilen renk ile renklendirilip deri üzerinde işlenmeye başlanır. Cilt altına verilecek pigment maddeleri ile istenilen tasarımın cilt üzerinde belirginleşmesi sağlanır.

   Ayrıca dövme yapmak için gerekli olan malzemeler ise şunlardır;

 • Elektronik dövme cihazı
 • İğne uçları
 • Renkli boyalar
 • Sterilizatör
 • Tıbbi atık kutusu

Dövme yapılırken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Dövme yapılırken bilmeniz gereken ilk kural; her yerde dövme yaptırılmayacağıdır. Ne yazık ki birçok sağlıksız dövme atölyeleri bulunmaktadır.
 • İkinci kural; yerin sağlığa uygun, hijyenik ve temiz olmasına dikkat edilmesidir.
 • Dövme yapılan mekanın Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı izin ve belgelere sahip olması gerekmektedir.
 • Dövmede kullanılacak malzemeler kaliteli ve insan cildi  için uygun olmalıdır. Vücudun iltihap (enfeksiyon) kapmaması için kullanılan malzemelerin tek kullanımlık ve steril olmasına ayrıca dikkat edilmelidir.

Dövme Nasıl Yapılır

Dövme Türleri Nelerdir?

-Gradyan,

-Geleneksel,

-Realistik,

-Suluboya,

-Tribal,

-Minimal,

-Neo Geleneksel,

-Japon Tarzı, Illüstrasyon, Chicano vb. birçok tür bulunmaktadır. Belli başlı bir alana yönelebilir, daha sonra kendinizi geliştirdikçe diğer türlerde var olabilirsiniz.

En güncel dövme modellerini, pinterest’in dövme pinleri üzerinden takip edebilirsiniz.

Dövme bakımı nasıl olmalıdır? 

Dövme işlemi tamamlandıktan sonra dövme yapılan bölge temiz ve nemli tutulmalıdır. Anti bakteriyel bakım kremleri kullanmalı,  dövme bölgesi çarpma ve sürtünme gibi durumlara karşı korunmalıdır.

Dövme Nasıl Yapılır

Dövme Silinebilir Mi?

Gelişen son teknolojik lazerler ile birlikte dövme sildirmek mümkündür. Lazerler farklı dalgalarla cildin altındaki boya parçalarını küçük parçalara ayırmaktadır. Ancak bu işlem uzun bir zaman almaktadır. Dövme eğitimlerinde bu işlemi de öğrenebilirsiniz.

Dövme Yapmak Nasıl Öğrenilir?

Her alanda olduğu gibi dövmecilik alanında da usta çırak ilişkisi söz konusudur. Sadece çizim yeteneğine sahip olmak dövmeciliğe adım konusunda asla yeterli değildir. Eğer nasıl dövmeci olabilirim diye düşünüyorsanız, dövme salonlarında bir çıraklık eğitimden geçmeniz gerekmektedir. Yeteneğinizi de usta bir dövmecinin yanında edineceğiniz tecrübeyle birleştirmelisiniz. Akadumi.com sitesinde birçok dövme kursu bulabilir ve eğitim alabilirsiniz. Ayrıca MEB onaylı birçok kurslardan yararlanabilir ve resmi anlamda dövmeci unvanını hak edebilmek içinde ustalık sınavlarına girmeniz gerekmektedir.

Sınavlarda başarılı olmanız; yeteneğinize, aldığınız eğitime ve isteğinize bağlıdır. Kurslarda başarılı olduktan sonra bir dövmeci de çalışabilir veya kendi dövme stüdyonuzu/atölyenizi açabilirsiniz.

DövmeKursu

Dövme Nasıl Yapılır? Sorusunu detaylı cevapladık, Peki Nedir bu Dövme?

İnsanların çevresine kendi tarzını göstermek adına vücuduna yaptırdığı dövme, yıllardır kendisine yüklenen anlamları ele aldığımızda başlı başına bir kültür olduğunu söylesek yanlış olmaz.  Her yaş grubuna hitap etmekte olan dövme, son zamanlardaki moda trendini sürdürmektedir. Dekoratif vücut damgalama olarak da bilinen dövmenin tarihi geçmişine baktığımızda ise uygulamasının nereden baksak insanlık tarihiyle kıyaslanacak kadar eski olduğunu görmekteyiz. Oldukça farklı alanlarda kullanılan dövme, en ilgi çekeni iste Tıp alanı olmuştur. Hastalıktan ölenlerin genellikle, hastalıklı organlarının üzerinde dövmeler görülmüştür.

istanbuldövmekursu

Dövme Nedir?

Dövme, insan vücudu üzerine geçici veya kalıcı olarak işlenen desen ve çizimlere verilen isimdir. Yapılan dövmeler, renkli veya renksiz olabilmektedir. Dövmenin kaliteli olması; kişilerin deri yapılarına, kullanılan dövme malzemelerine ve dövme ustasının yeteneğine bağlı olarak değişmektedir.

Dövme geçmişte insanlar arasında herhangi bir gruba ait olanları belirlemek amacıyla kullanılırken, günümüzde ise insanların dış görünümlerine farklılık katmak amacıyla kullanılmaktadır. Bir yaşam tarzı haline getirmiş insanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Kategori: Kurslar Meslek Kursları Sanat Kursları Tavsiye

3 Yorum

 1. Drug And Alcohol Rehab Centers Drug And Alcohol Rehab Centers

  Outpatient Substance Abuse Program http://aaa-rehab.com Drug Rehab Centers http://aaa-rehab.com Best Drug And Alcohol Treatment Centers
  http://aaa-rehab.com

 2. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir